Korkeimman oikeuden presidentit

Timo Esko 1.1.2016–
Pauliine Koskelo 1.1.2006–31.12.2015
Leif Sevón 1.1.2002–31.12.2005
Olavi Heinonen 1.10.1989–31.12.2001
Curt Olsson 1.12.1975–30.9.1989
Antti Hannikainen 17.6.1964–11.10.1975
Matti Piipponen 8.2.1963–17.6.1964
Toivo Tarjanne 30.9.1950–8.2.1963
Oskar Möller 5.12.1945–18.9.1950
Nils Hjalmar Neovius 21.3.1940–5.12.1945
Frans Albert Pehkonen 8.3.1929–10.3.1940
Berndt Julius Grotenfelt 11.12.1920–8.3.1929
August Nybergh 1.10.1918–5.12.1920


Senaatin oikeusosaston varapuheenjohtajat

August Nybergh 3.4.1917–30.9.1918
Felix Florentin Saarikoski 24.1.1913–3.4.1917
Daniel Woldemar Åkerman 1.6.1910–14.12.1912
Rabbe Axel Wrede 1.12.1905–11.6.1909
Johan Gustaf Sohlman 29.3.–30.9.1902, 1.10.1903–11.11.1905
Carl August af Nyborg 24.2.1900–29.3.1902
Carl Adolf Theodor Sederholm 12.9.1898–24.2.1900
Robert August Montgomery 5.8.1896–3.8.1898
Johan Philip Palmén 13.12.1877–30.6.1896
Robert Isidor Örn 25.10.1874–13.12.1877
Otto Reinhold af Schultén 1.10.1865–30.9.1874
Lars Sacklén 5.12.1854–30.9.1865
Axel Gustaf Mellin 26.4.1831–5.12.1854
Carl Edvard Gyldenstolpe 1.10.1822–11.4.1831


Hallituskonseljin oikeusosaston kokoonpano 2.10.1809

Adolf Tandefelt
Adolf Fredrik von Willebrand
Carl Carp
Hans Henric Wallerian
Carl Edvard Gyldenstolpe
Fredric Wilhelm Krogius
Henric Ervast

















 
Julkaistu 27.12.2018