Kirsti Uusitalo

Syntynyt 31.7.1963 Paimiossa. Oikeustieteen kandidaatti 1988, varatuomari 1998, oikeustieteen lisensiaatti 2014. Johtamisen erikoisammattitutkinto 2016.

Pankkilakimies Okopankki Oy 1988–1997, notaari ja käräjäviskaali Helsingin käräjäoikeus 1997–1999, viskaali ja asessori Helsingin hovioikeus 1999–2005. Korkeimman oikeuden oikeussihteeri ja vanhempi oikeussihteeri 2005–2008, ma. esittelijäneuvos 2009–2010. Helsingin hovioikeuden hovioikeudenneuvos 2010–2014, ma. hovioikeudenlaamanni 2014–2015, osaston johtaja 2015–2016. Korkeimman oikeuden jäsen ja oikeusneuvos alkaen 1.1.2017.

Suomen hovioikeustuomarit ry:n varapuheenjohtaja 2013–2014 , Suomen Tuomariliitto ry:n hallituksen jäsen 2013–2014. Liaison Officer for the Venice Commission, Council of Europe 2006 - 2010. Yleisten tuomioistuinten koulutuksen ohjausryhmän jäsen 2012–2013. Tuomarinkoulutuslautakunnan puheenjohtaja 1.1.2017–31.12.2021.

 
Julkaistu 16.1.2017