Teinitytön törkeästä raiskauksesta ja murhasta tuomitun nuoren miehen valituslupahakemus hylättiin
Korkein oikeus (KKO) ei myöntänyt valituslupaa asiassa, jossa joutsenolainen nuori mies oli tuomittu 16-vuotiaan tytön törkeästä raiskauksesta, murhasta ja hautarauhan rikkomisesta sekä eräästä tapahtumaan liittymättömästä muusta rikoksesta.
Tekohetkellä 19-vuotias mies oli syyllistynyt tyttöön kohdistuneisiin rikoksiin Joutsenossa lokakuussa 2015.
Etelä-Karjalan käräjäoikeus tuomitsi miehen alentuneesti syyntakeisena elinkaudeksi vankeuteen ja velvoitti hänet maksamaan vahingonkorvauksia uhrin omaisille. Itä-Suomen hovioikeus ei muuttanut käräjäoikeuden tuomiota.
Miehen valituslupahakemuksessa oli kysymys siitä, tuliko hänen syykseen lukea murha vai tappo sekä rangaistuksen mittaamisesta.
Lisätiedot: Esittelijäneuvos Teemu Vanhanen, p. 029 56 40151, teemu.vanhanen(at)oikeus.fi
Asian diaarinumero KKO:ssa R2017/519. Alempien oikeusasteiden ratkaisut ja valituslupahakemus ovat salassa pidettäviä.